Konstrukcja szybkozłącza Rectus, która pozwala na połączenie i rozłączenie jedną ręką, przyczyniła się znacząco do poprawy bezpieczeństwa i funkcjonalności pracy w zakładach przemysłowych. Dla zrealizowania połączenia wystarczy wetknąć wtyczkę do gniazda. Wyzwala to skok tulei ryglującej i automatyczne zaryglowanie szybkozłącza. Podczas rozłączania szybkozłącza Rectus cofamy jedną ręką tuleję ryglującą, co powoduje odryglowanie połączenia.

 

Typy systemów zaworów w szybkozłączach Rectus i przykłady zastosowań

 
        Szybkozłącza Rectus z wolnym przepływem 

Ten system pracuje bez zaworu w szybkozłączu i dzięki temu osiąga największe natężenie przepływu medium. Dodatkowo nie powoduje turbulencji, które występują w systemach z zaworem.

Szybkozłącza Rectus z wolnym przepływem nadają się doskonale do mediów ciekłych, np. wody. Przed odryglowaniem szybkozłącza należy zamknąć przepływ medium.
 
 
 
         Szybkozłączki Rectus jednostronnie odcinające

W tych systemach Rectus wtyczka szybkozłącza ma wolny przepływ, natomiast gniazdo odcina natychmiast po odryglowaniu połączenia.

Jest to doskonałe rozwiązanie dla narzędzi pneumatycznych.

 
 
 
         Szybkozłącza Rectus obustronnie odcinające

W tych systemach Rectus następuje odcięcie przepływu medium po odryglowaniu zarówno po stronie gniazda, jak i wtyczki szybkozłącza.

Ciśnienie medium w przewodach po obu stronach szybkozłącza zostaje zachowane.

 
 
 
         Szybkozłącza Rectus w wersji szczelnej (bez wycieków)

Te systemy szybkozłączy Rectus wyposażone są w zawory - we wtyczce i w gnieździe, które to zawory nie mają tzw. stref martwych. Podczas odryglowania szybkozłącza nie może wyciec na zewnątrz nawet najmniejsza kropla medium.

Ten system nadaje się dla agresywnych mediów oraz np. do pomieszczeń sterylnych.
 

 


Sercem szybkozłącza pneumatycznego Rectus jest zawór

 

Konstrukcja tego zaworu odpowiada za natężenie przepływu i ewentualny spadek ciśnienia medium na szybkozłączu. W zależności od rodzaju medium i zastosowania szybkozłączki pneumatycznej, odpowiednio dobrany system z odpowiednim zaworem może przyczynić się do dużych oszczędności energii.
 

                    Większy przepływ, mniejszy spadek ciśnienia

Ten zielony symbol oznacza wszystkie szybkozłączki Rectus z zaworami Ultra HighFlow. Optymalnie pod wzgledem przepływu dobrany zawór zapewnia większe natężenie przepływu przy mniejszym spadku ciśnienia i pomaga oszczędzać energię.


Zalety dla Ciebie:
  • mniejsze zapotrzebowanie na energię w uzdatnianiu sprężonego powietrza
  • większa sprawność narzędzi pneumatycznych
  • mniejsze zużycie całego systemu
 
      Zawór Ultra HighFlow

Ten highendowy zawór Rectus zapewnia maksymalny przepływ medium i jest stosowany m.in. w seriach Rectus Energy Saving, takich jak np. seria 1600KA. o średnicy nominalnej 7,4 mm. Uzyskujemy tu natężenie przepływu
dla powietrza 2 200l/min.
 
 
      Zawór Ultra Flow

Ta opływowa konstrukcja zaworu może zwiększyć natężenie przepływu nawet o 80%, w porównaniu z konwencjonalnymi systemami ze względu na mniejsze turbulencje.
Konstrukcja zastosowana m.in. w serii 25KA, w której dla średnicy 7,4 mm mamy przepływ 1 800 l/min dla powietrza.
 
 
 

Zawór standardowy

Sprawdzona technologia zaworów Rectus o solidnej konstrukcji. Sprawdza się od dziesięcioleci. Model zastosowany w najpopularniejszej serii szybkozłączy Rectus 26KA. Przy średnicy 7,2 mm uzyskujemy dla powietrza
przepływ ~1 000 l/min.