Wraz z postępem ery cyfrowej, napędzanej takimi tematami jak Przemysł 4.0, sztuczna inteligencja oraz silny nacisk na zrównoważony rozwój i środowisko, zawsze pojawiają się nowe wymagania. Maszyny muszą nie tylko pracować wydajnie i być przyjazne dla środowiska, ale muszą także potrafić bezbłędnie komunikować się z otoczeniem i dostarczać kompleksowych danych. Ponadto normy i przepisy zawsze nakładają nowe wymagania, których nie można zignorować.

Szczególnie w obszarach zastosowań związanych z automatyzacją produkcji, robotyką, maszynami CNC lub w przemyśle opakowaniowym i poligraficznym na pierwszy plan wysuwa się jeden kluczowy komponent: serwonapęd. Jest to niezbędny element do rozwiązywania złożonych zadań związanych z ruchem i pozycjonowaniem, i ma decydujący wpływ na dynamikę, płynność i precyzję ruchu. Serwonapęd powinien bezproblemowo integrować się z istniejącą infrastrukturą. Pierwszym krokiem jest zminimalizowanie potrzebnej przestrzeni w szafie sterowniczej. Dla wydajności ważne jest również, aby dostępny był odpowiedni poziom mocy, aby uniknąć przewymiarowania. Ponadto wymagane są niezbędne interfejsy do integracji z nowoczesnym środowiskiem: protokoły komunikacyjne do komunikacji ze sterownikiem wyższego poziomu, protokoły sprzężenia zwrotnego dla silników i siłowników oraz wystarczające interfejsy dla czujników, narzędzi i innych urządzeń. Dodatkowo korzystne jest powielanie funkcji maszyny w oprogramowaniu już na etapie projektowania. Wymaga to dostępności odpowiednich modeli i danych. Bezpieczeństwo odgrywa coraz większą rolę w odniesieniu do obszarów niebezpiecznych i należy spełnić wymagania europejskiej dyrektywy maszynowej. Zwłaszcza na nowoczesnej linii produkcyjnej należy dobrać odpowiednie zabezpieczenia funkcjonalne, aby zminimalizować ryzyko i zagwarantować bezpieczeństwo pracy operatorów.

 
Serwonapęd Parker Servo Drive i 10 kluczowych korzyści, które pomogą Tobie sprostać wymaganiom projektowym:

EFEKTYWNY

Dwa warianty o tej samej wszechstronnej funkcjonalności i wysokiej wydajności zapewniają odpowiednie rozwiązanie dla każdego zastosowania. Podczas gdy serwonapędy serii PSD1S, które można podłączyć bezpośrednio do głównego źródła zasilania, idealnie nadają się do mniejszych maszyn, wieloosiowe serwonapędy serii PSD1M dają wysoką wydajność w systemie wieloosiowym. Podstawowa konfiguracja składa się ze wspólnego modułu zasilania oraz modułów wieloosiowych dostępnych w wersjach jedno, dwu lub trzyosiowych. Moduły łączone są za pomocą szyn zbiorczych prądu stałego, co umożliwia efektywną wymianę energii. Ta metoda oszczędzania energii ma nie tylko odzwierciedlenie w kosztach, ale jest także ważnym aspektem z punktu widzenia ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.

Serwonapędy PSD są dostępne w zakresie od 2 A do 30 A, dzięki czemu dla każdego zastosowania dostępny jest odpowiedni rozmiar. Serwonapęd PSD1S nadaje się do zasilaczy 230VAC, natomiast serwonapęd PSD1M działa w zakresie od 230 do 480 VAC.


KOMPAKTOWY

Szczególną zaletą serwonapędów serii PSD są wyjątkowo kompaktowe wymiary. Jednak nie tylko wymiary PSD oszczędzają miejsce w szafie sterowniczej, ale także jednokablowe rozwiązanie DSL Hiperface, w którym moc i sprzężenie zwrotne są przesyłane jednym kablem.


INTELIGENTNY

Szczególną atrakcją jest wersja programowalna (zgodnie z IEC 61131-3), co oznacza, że mniejsze aplikacje nie wymagają dodatkowych sterowników. Co więcej, tę wersję można również wykorzystać do zadań podrzędnych w bardziej złożonych systemach sterowania, co ostatecznie przekłada się na prędkość i wydajność sterowania.


WSZECHSTRONNY

Dzięki komunikacji poprzez EtherCAT, PROFINET lub Ethernet/IP PSD jest doskonale przystosowany do najnowocześniejszych systemów. Dzięki obsłudze szerokiej gamy systemów sprzężenia zwrotnego silnika, takich jak DSL Hiperface, resolvery lub inne systemy enkoderów, PSD można łatwo zintegrować z różnymi systemami.


ELASTYCZNY

Dodatkowa karta opcji we/wy oferuje rozszerzone interfejsy i funkcjonalności, dzięki czemu serwonapęd można bezproblemowo zintegrować z istniejącą infrastrukturą. Możliwe jest również sterowanie wyłącznie za pośrednictwem wejść/wyjść, co ułatwia modernizację starszych systemów.


BEZPIECZNY

Razem ze sterownikiem Parker Safety PLC, serwonapęd PSD oferuje opcjonalne funkcje bezpieczeństwa poprzez FSoE (Functional Safety over Ethernet), dzięki czemu idealnie nadaje się do zastosowań o złożonych wymaganiach bezpieczeństwa. Komunikacja odbywa się poprzez istniejącą sieć EtherCAT. Oszczędza to dodatkowe okablowanie.


CYFROWY

PSD Servo Manager, wszechstronne narzędzie komputerowe, zapewnia konfigurację i parametryzację za pomocą kreatora, automatyczne dostrajanie oraz pełną obsługę funkcji diagnostycznych i analitycznych. Ponadto dostępny jest kompleksowy pakiet narzędzi składający się z modeli, przykładów zastosowań i plików AAS.


SZYBKO WYMIENIALNY

Konfiguracje, parametry lub aplikacje można łatwo przenieść na inny dysk w ciągu minuty za pomocą karty SD. Duża zaleta pod względem dostępności maszyny.


GOTOWY DO PRACY

Jako ekspert w dziedzinie sterowania ruchem, Parker oferuje dostosowane do indywidualnych potrzeb pakiety typu 'plug & play' z odpowiednimi siłownikami do zastosowań MOVE i PUSH.


Rodzina serwonapędów PSD spełnia stale rosnące wymagania współczesnego przemysłu. Od siłowników i silników po sterowniki ruchu, nasz kluczowy dostawca Parker oferuje kompleksową gamę produktów i rozwiązań o zaawansowanej funkcjonalności i standardowych interfejsach, aby spełnić wszystkie wymagania naszych klientów.